Jak dostać się do Krakowa samolotem, autobusem, pociągiem i samochodem.

 
SAMOLOTEM

W pobliżu Krakowa usytuowane są dwa lotniska: Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach.

Balice http://www.krakowairport.pl/

Krakowskie lotnisko w Balicach położone jest 11 km na zachód od centrum miasta. Obsługuje standardowe linie lotnicze jak AerLingus, Lufthansa, LOT, itp. oraz tanie linie lotnicze takie jak Ryanair czy easyJet.

Komunikacja pomiędzy centrum Krakowa a Lotniskiem w Balicach:

Autobusem: Z/do Kraków Airport kursują dwie linie autobusowe dzienne: 208, 292 oraz linia nocna: 902. Są to LINIE AGLOMERACYJNE, więc bilety, które w nich skasujemy będę trochę droższe od tych używanych w mieście. Ceny: 1 przejazd dla 1 osoby – 4,00 zł bilet normalny oraz 2,00 bilet ulgowy; przejazd 90-minutowy dla 1 osoby 6,00zł normalny, 3,00 zł ulgowy. Bilety można zakupić u kierowcy, w salonie prasowym RELAY – terminal międzynarodowy T1, antresola; w automacie biletowym znajdującym się na przystanku MPK; dodatkowo w autobusie linii 292 znajduje się automat biletowy. Podróż w jedną stronę trwa około 45 minut, warto wcześniej ją zaplanować i sprawdzić rozkłady jazdy, gdyż 208 i 292 kursują rzadko, raz lub dwa na godzinę. Adres strony MPK: http://www.mpk.krakow.pl/

Pociągiem: Kolejka obsługiwana przez Przewozy Regionalne Sp. z o. o. to najszybsze połączenie centrum Krakowa z lotniskiem. Podróż zajmuje 18 minut. Przystanek kolejki znajduje się ok. 200 m od terminalu międzynarodowego T1. Aby dotrzeć z przystanku do terminali T1 lub T2 radzimy skorzystać z bezpłatnego połączenia Shuttle Bus. Shuttle Bus oczekuje na przystanku i rozwozi pasażerów pomiędzy terminalem krajowym T2, terminalem międzynarodowym T1, następnie powraca na przystanek kolejki. Cena biletu w jedną stronę: 12,00 zł. Bilety do kupienia: w pociągu u konduktora, w pociągu w automacie kasowym, w terminalu T1 (w automacie kasowym, obok środkowego wejścia do terminalu),na Dworcu Głównym PKP (w kasach oraz w automatach kasowych na peronie 1).

Samochodem: z lotniska możemy dotrzeć do centrum na kilka sposobów. W związku z remontem ronda na jednej z głównych tras prowadzących do Balic, warto zapoznać się z innymi propozycjami dojazdu, sugerowanymi na stronie internetowej lotniska: http://www.krakowairport.pl/pl/36/176/173/Samochod

Taksówką: taksówki w Krakowie nie są tanie i trzeba liczyć się z tym, że koszt przejazdu będzie dosyć wysoki – od 50 zł, zazwyczaj 70 do 90 zł (ceny są zależne od taryfy jaką naliczy nam kierowca, a więc od tego o jakiej porze dnia będziemy podróżować, czy będzie to dzień roboczy czy świąteczny). Istnieje możliwość płatności kartą kredytową. Czas kursu: 30-40 minut. Postoje Taxi zlokalizowane są bezpośrednio przy wyjściach z terminali T1 i T2.

Lotnisko Katowice w Pyrzowicach www.katowice-airport.com

Wielu podróżnych, których celem jest odwiedzenie Krakowa, ląduje w Pyrzowicach, ponieważ obsługują one tanie linie lotnicze takie jak WizzAir czy Germanwings. Lotnisko to znajduje się około 110 km na zachód od Krakowa.

Połączenia między Pyrzowicami a Krakowem:

Samochodem:  drogi prowadzące do lotniska są dosyć dobrze oznakowane, jednak warto sprawdzić mapę i wybrać najlepszą trasę; przykładowe: przez Olkusz, autostradą A4. Na terenie lotniska znajdują się strzeżone parkingi.

Autobusem/ busem: do Krakowa najlepiej dojechać z Pyrzowic busem. Podróż zajmuje około 1,5 h. Można wcześniej zarezerwować miejsca, telefonicznie bądź za pomocą strony internetowej. Transfery realizowane są codziennie w godzinach dostosowanych do lotów WizzAir, sprawdź tutaj: http://www.wizz-bus.com/ lub tutaj: http://www.matuszek.com.pl/index.php.

 

POCIĄGIEM

Dworzec Główny jest usytuowany w samym centrum miasta, około 10 minut spacerem od Rynku Głównego. Kasy biletowe są czynne od 5.00 do 23.00 codziennie. Rozkład jazdy wszystkich pociągów można sprawdzić na stronie PKP: http://www.pkp.pl Na stacji znajdują się przechowalnie bagażu oraz zamykane, płatne szafki, w których można zostawić rzeczy. Bilety ulgowe przysługują uczniom oraz studentom  posiadającym ważne legitymacje. Wszelkie szczegóły dotyczące pozostałych zniżek można znaleźć na stronie internetowej PKP albo w punktach informacji.
 

SAMOCHODEM

Przez Kraków przebiegają dwie główne trasy w Polsce: krajowa 7 (północ – południe) biegnąca od Gdańska aż po Chyżne, która jest częścią europejskiej trasy E77 oraz część E40, która ciągnie się od Zgorzelca na zachodzie po Korczową na wschodzie, miejscami przebiega przez krajową 4, drogę nr 77 i autostradę A4.


AUTOBUSEM

RDA (Regionalny Dworzec Autobusowy) w Krakowie znajduje się na ul. Bosackiej 17, w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, a więc w dużej bliskości Starego Miasta. PKS-y autokary i prywatne busy odjeżdżają z górnej i dolnej płyty dworca. Wszelkie informacje na temat rozkładu jazdy i cen biletów można znaleźć na stronie internetowej: http://www.rda.krakow.pl/.