lazy swingers bandKrakowska grupa Lazy Swingers Band powstała z inspiracji muzyką swingową lat 30 i fascynacji unikatową, szlachetną barwą zespołów grających w tamtym czasie. Dziewięć osób, podzielonych sekcyjnie w minimalistycznej wersji nawiązującej do big-bandu (wśród których część to tancerze lindy) skupia się na utrzymaniu charakterystycznej swingującej artykulacji oraz płynnych zmian dynamicznych w taki sposób, by ciała same zaczynały drgać a uśmiech pojawiający się w sercu tancerzy nie pozwalał im zostać w bezruchu! Zespół działa w ramach Sekcji Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych KMiTa Swing.

leliwa jazz band

Zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa.

Początkowo muzycy opierali się głownie na ragtimie, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego.

Zespół corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zagrał też na 44. Internationales Dixieland Festival Dresden 2014. Z inicjatywy muzyków zespołu LJB w Tarnowie powstało Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego "Leliwa", które jest organizatorem dorocznego festiwalu „JAZZowy Rynek”.

Heart of DixieHeart of Dixie to młody zespół dixielandowy z Brna (Republika Czeska), związany z lokalną społecznością Lindy hop. Ich repertuar składa się z przebojów lat 20. i 30. XX wieku. Większość członków zespołu to studenci lub absolwenci prestiżowego jazzowego kierunku na Akademii Muzycznej Janáčka w Brnie. Specjalnością zespołu są występy na imprezach w stylu vintage oraz na imprezach i festiwalach Lindy Hop. To kilku energicznych młodych facetów, którzy głęboko kochają muzykę swingową i gwarantują, że zamienią każde wydarzenie w niezapomnianą noc.


Jiří Kotača gra na trąbce w kilku zespołach jazzowych, a także jest liderem własnego big bandu - orkiestry Cotatcha. Saksofonista i klarnecista Radek Zapadlo jest uważany za jednego z najlepszych muzyków jazzowych w Czechach. Jan Galia, który gra na puzonie, to utalentowany multiinstrumentalista z dixielandowym doświadczeniem zdobytym na międzynarodowych festiwalach. Juraj Valenčík studiował grę na klasycznym basie w Akademii Janáčka, a teraz kontynuuje naukę na wydziale jazzu. Jest bardzo znanym i poszukiwanym muzykiem, stale współpracującym z Teatrem Miejskim w Brnie. Krystian Kuruc jest bardzo obiecującym młodym perkusistą. Piosenkarz, gitarzysta i lider zespołu Jan Čarek jest zaangażowany w działalność wielu lokalnych zespołów i jest kimś kto łączy społeczność taneczną i muzyczną, gdyż jest on zarówno muzykiem jak i tancerzem Lindy Hop.